Ako vybrať správnu základnú dosku?

Premýšľate o kúpe novej Základné dosky a neviete si rady, ktorá je pre Vás tá pravá? Nechajte sa inšpirovať našim sprievodcom, v ktorom sa dozviete užitočné informácie a rady pred kúpou.

Základné rozdelenie

ATX

ATX je najbežnejšia veľkosť základných dosiek používaných v moderných PC. Vďaka svojej plnej veľkosti môžu ponúknuť celý rad funkcií. Avšak musíte byť na pozore pri výbere počítačovej skrine. Základné dosky ATX sa nemusí zmestiť do menších skríň.


Zobraziť produkty

Výhody a nevýhody

Väčšie množstvo PCIe slotov

Väčšia kapacita RAM

Vhodné pre taktovanie

Vhodné pre estetické účely

Drahšie

Nevojde sa do menších skríň

Mikro-ATX

Mikro-ATX, bežne označované jednoducho ako mATX, sú o niečo kratšie ako štandardné základné dosky ATX a sú dobrou voľbou, ak staviate PC do menšej skrine alebo ak máte obmedzený rozpočet (dosky mATX sú zvyčajne trochu lacnejšie ako ATX). Kompromisom je, že získate menej funkcií, najmä menej rozširujúcich slotov (PCIe), ale niekedy aj menej slotov RAM (2 miesto 4 na všetkých moderných doskách ATX). Existuje však veľa základných dosiek mATX so 4 sloty RAM a pokiaľ ide o rozširujúce sloty, pre väčšinu zostavenie by ste ich rovnako nepotrebovali, pretože väčšina herných zostáv potrebuje iba 1 slot PCIe (pre grafickú kartu) a možno 2, ak chcete zapojiť WiFi kartu.


Zobraziť produkty

Výhody a nevýhody

Pasujú do väčšiny skríň

Vhodné pre PC s 1 GPU

Lacnejšie

Väčšia kapacita RAM ako u mini-ITX

Nevhodné pre zostavy s viacerými GPU

Nevhodné pre extrémne taktovanie

Nepôsobí esteticky vo väčších skriniach

Mini ITX

Mini ITX sú najmenšie základné dosky, ktoré sa však zmestia iba do určitých skríň, ktoré majú tiež tvar mITX. Zostavenie počítačov Mini ITX môže byť ľahko zložitejšie, takže nákup základnej dosky mITX sa všeobecne neodporúča ľuďom, ktorí si chcú zložiť svoj PC prvýkrát sami (sťažuje sa napríklad správa káblov a optimalizácia prúdenia vzduchu).


Zobraziť produkty

Výhody a nevýhody

Najlepšia voľba do najmenších skríň

Estetickejšie než mATX

Vhodné pre kompaktné PC

Drahšie ako mATX

Zvyčajne len 2 RAM sloty

Nevhodné pre extrémne taktovanie

Zložitejšie na zostavenie PC

EATX

Základné dosky Extended-ATX (bežne označované ako EATX) sú zriedka používané pre bežné PC a sú najväčšími základnými doskami pre stolové počítače, ktoré si môžete kúpiť. Používajú sa v extrémnych prípadoch, ako sú duálne CPU alebo štvornásobné GPU. Sú rovnakej výšky ako dosky ATX, ale sú širšie. Dosky EATX sa prirodzene zmestia len do veľkých skríň, ktoré výslovne uvádzajú podporu pre EATX. Pre väčšinu ľudí je možné s istotou povedať, že môžete EATX úplne ignorovať.


Zobraziť produkty

Výhody a nevýhody

Najvhodnejšie pre extrémne zostavy

Vhodné pre estetické účely

Vhodné pre taktovanie

Najdrahšie

Pre bežné PC zbytočne predimenzované

Vojde sa len do najväčších skríň

Parametre

Socket vs chipset

Pri výbere základnej dosky musíte začať tým, že sa pozriete, akú päticu (socket) vyžaduje Vami zvolený procesor. To môžete zistiť na webovej stránke výrobcu procesora (AMD alebo Intel). Jednotlivé procesory sa líšia usporiadaním pinov, a teda pre ich zapojenie budete musieť vybrať dosku so zodpovedajúcim socketom. Výpis najpoužívanejších pätíc nájdete nižšie.

S vybranými sockety tiež úzko súvisí chipset. Chipset, čiže čipová sada, sa stará o komunikáciu medzi procesorom, zbernicami, sloty, radičmi a ďalšími súčasťami na základnej doske. Rôzne chipsety podporujú rôzne kombinácie použiteľných komponentov, ako pamäťou RAM, grafických kariet a ďalších. Nižšie nájdete rozpis chipsetov, ktoré jednotlivé sockety podporujú a pre aké procesory sú určené.

Intel 1151

 • Podporované procesory: 6 - 9. generácia Intel Core, Pentium, Celeron, Xeon E
 • Podporované chipsety: B360, B365, C246, H110, H310, H370, Q370, Z270, Z390

Intel 1200

 • Podporované procesory: 10. generácia Intel Core, Pentium, Celeron, Xeon W
 • Podporované chipsety: B460, H410, H470, Q470, W480, Z490

Intel 2066

 • Podporované procesory: Intel Core - X
 • Podporované chipsety: X299

AMD AM4

 • Podporované procesory: 1/2/3. generácia AMD Ryzen, 7. generácia A-series, Athlon
 • Podporované chipsety: A320, A520, B450, B550, X370, X470, X570

AMD TR4

 • Podporované procesory: 1/2. generácia AMD Ryzen Threadripper
 • Podporované chipsety: X399

AMD sTRX4

 • Podporované procesory: 3. generácia AMD Ryzen Threadripper
 • Podporované chipsety: TRX40

Veľkosť základnej dosky

Veľkosť základnej dosky, čiže form factor, definuje jej fyzickú veľkosť, umiestnenie montážnych otvorov a ďalšie faktory, ktoré určujú, či sa základná doska hodí pre Váš konkrétny prípad. Štyri najbežnejšie veľkosti základných dosiek sú základné dosky ATX, micro-ATX, mini-ITX a E ATX.


RAM

Pri výbere základnej dosky pre počítač sa tiež musíte uistiť, že bude kompatibilný s vybranými modulmi RAM. Ak chcete zistiť, či je vaša základná doska a RAM kompatibilné, jednoducho skontrolujte nasledovné:

Typ pamätí RAM - Súčasným štandardom sú DDR4 SDRAM, pričom predchádzajúce boli DDR3. (DDR5 sú predbežne naplánované na rok 2021/22). Základné dosky podporujú iba jeden typ pamäte RAM, takže ak kupujete najnovšie pamäť DDR4 SDRAM (ako by ste mali), musíte si vybrať základnú dosku, ktorá podporuje DDR4 SDRAM.

Rýchlosť pamätí RAM - Skontrolujte tiež, že základná doska bude podporovať rýchlosť Vašich RAM. Napríklad ak kupujete pamäte o rýchlosti 3200 MHz skontrolujte, či je táto rýchlosť oficiálne uvedená v zozname podporovaných rýchlostí RAM základnej dosky.

Maximálna kapacita pamätí RAM - Je tiež dobré poznať maximálne množstvo pamäte, ktoré môže vaša doska pojať, najmä ak budujete extrémnej systém s hromadou pamäte alebo ak plánujete neskôr systém upgradovať. To by nemal byť pre väčšinu zostáv problém, pretože sa len zriedka využíva maximálna kapacita, čo doska podporuje (každá slušná moderná doska bude podporovať dostatočné množstvo 32, 64 alebo 128 GB atď.).

Dostatok slotov RAM - Základné dosky ATX plnej veľkosti budú mať 4 sloty RAM, ale základnej dosky Micro ATX a / alebo Mini ITX môžu mať iba 2. Je zrejmé, že ak si vyberiete dosku iba s 2 sloty, nekupujte 4 RAM moduly. Vždy ale chcete mať 2 moduly a nikdy nie 1, pretože sa 2 nainštalovanými modulmi bude vaša RAM bežať v tzv. "Dvojkanálovom" režime, ktorý mierne zvýši výkon.

Disky

Pri nákupe základnej dosky by ste mali zvážiť aj počet a druh pripojenia úložiska. Najbežnejším pripojením úložiska je dnes SATA. SATA 3.0 je pripojenie, ktoré poskytuje prenosovú rýchlosť až 6 Gb/s. Na trhu sú k dispozícii HDD aj SDD, ktoré podporujú toto pripojenie. Základné dosky zvyčajne obsahujú niekoľko týchto portov. Stále častejším typom úložisko je NVMe SSD. Bežné disky NVMe SSD sa dodávajú v dvoch variantoch: karty, ktoré sa pripájajú do slotov PCIe, a kompaktné verzie, ktoré sa pripájajú ku slotu M.2.

PCIe sloty

Dnes narazíte poväčšinou už len na dva typy: krátky slot PCIe x1 (často používaný pre veci ako rozšírenie USB a SATA) a dlhší slot PCIe x16 (používaný pre grafické karty, karty RAID a extrémne rýchle PCIe úložisko). Ak plánujete inštaláciu jednej grafickej karty a niekoľkých diskov SATA / M.2, mali by ste byť spokojní s väčšinou dosiek ATX alebo Micro-ATX, ktoré ponúkajú aspoň jeden slot x16 a jeden alebo dva sloty x1.

Potrebné porty

USB 3 / USB 3.1 Gen1 - Jedny z najužitočnejších portov, fungujú s väčšinou periférií. Zároveň poskytujú vyššiu rýchlosť prenosu dát než USB 2.

USB 2 - Pomalší ako USB 3 / 3.1, ale viac než dostačujúce pre pripojenie klávesnice, myši a mnoho ďalších zariadení.

USB 3.1 Gen2 - Tento štandard zatiaľ nepodporuje veľa periférií, ale poskytuje prenos dát s rýchlosťou až 10 Gb/s, čo je dvojnásobok oproti USB 3.1 Gen 1 / USB 3.0.

USB Type-C - Tieto porty sú určené pre novšie zariadenia, ako sú napríklad telefóny.

HDMI / DisplayPort - Tieto porty potrebujete len v prípade, že plánujete používať integrovanú grafickú kartu. Diskrétne karty majú svoje vlastné porty.

Zvukové porty - Dôležité, ak plánujete pripojiť analógové reproduktory alebo slúchadlá.

Porty PS/2 - Poskytujú kompatibilitu pre staré klávesnice a myši.

LAN/WIFI

LAN je spôsob distribúcie internetu prostredníctvom káblových vodičov. Tieto LAN káble sa pripájajú k počítačom cez LAN port integrovaný na základnej doske. Tieto integrované LAN sú oveľa lepšie ako samostatné karty LAN, pretože sú rýchlejšie a efektívnejšie. LAN port je dnes na základných doskách samozrejmosťou.

Ďalším spôsobom pripojenia bez ethernetového kábla je použitie WIFI. Ak chcete používať túto možnosť pripojenia, uistite sa, že má daná doska potrebný WIFI čip.

Integrovaná zvuková karta

Ak nie ste vážnym audiofilom, mali by ste si v dnešnej dobe vystačiť s integrovaným zvukom. Kvalita zvuku základnej dosky je primárne definovaná zvukovým kodekom (čiže čipom pre spracovanie zvuku), ktorý daná doska používa. Pokiaľ Vám teda záleží na kvalite zvuku, môžete si pred zakúpením vyhľadať kodek, ktorý daná doska používa, a zistiť, či ide o model strednej alebo vyššej triedy. Alternatívne sa samozrejme môžete stále rozhodnúť pre vyhradenú zvukovú kartu.

Podpora viacerých GPU

Pokiaľ chcete pripojiť dve alebo viac grafických kariet budete potrebovať, aby základná doska podporovala SLI (NVIDIA) alebo Crossfire X (AMD) a tiež budete potrebovať dva alebo viac dostupných PCIe x16 slotov.

SLI je značka pre technológiu viac GPU vyvinutá spoločnosťou NVIDIA pre pridanie dvoch alebo viacerých grafických kariet k vytvoreniu jediného výstupu. Ak sú dve grafické karty pripojené k sebe, poskytujú svoje vlastné výhody, ako je zvýšenie výpočtového výkonu grafiky. Dôležité však je si uvedomiť, že aby SLI fungovalo, musíte použiť dve totožné grafické karty.

Crossfire sa nijako zvlášť nelíši od SLI, až na výrobcu. Crossfire X vyrába spoločnosť AMD. Na rozdiel od SLI však v CrossFire X máte možnosť použiť mierne odlišné grafické karty.